A mai világban nem árt, ha mindig naprakész a tudásunk. Ráadásul kevés olyan szakma van, amire az „aki lemarad, kimarad” mondás igazabb lenne, mint a programozók esetében. Az informatika gyors ütemű fejlődése mellett egy programozónak mindig dinamikusan kell alkalmazkodnia, annak érdekében, hogy naprakész maradhasson. Azt is mondhatnánk, hogy az iskola elvégzésével a programozó csak a tudása alapjait fekteti le. De a tanulás számára soha nem ér véget! Hogyan lehet már a munka mellett lépést tartani egy ennyire gyorsan változó szakágban? A titok a kíváncsiság fenntartásában és a megfelelő források használatában rejlik.
Miért tanul örökké egy programozó?
A gyors és szerteágazó technológiai fejlődés, az új nyelvek, keretrendszerek, a megjelenő új eszközök nem hagynak más lehetőséget, mint a folyamatos tanulást, fejlődést egy programozó számára. A képesítés megszerzésével egy informatikai szakember naprakész tudást kaphat. Ez azonban csak a startmező. Ha a folyamatos tanulás itt abbamarad, a programozó tudása gyorsan elavulttá válik Ettől pedig kevésbé lesz piacképes, és nagy kihívást jelent majd számára a versenyképesség megőrzése.
Legalább ennyire fontos azonban az is, hogy a folyamatos tanulás a szakmai elégedettség, magabiztosság megéléséhez is elengedhetetlen. Az új dolgok megismerése motiváló és izgalmas lehet, az adott keretek közé beszorulni és egyre kevesebb kreativitást igénylő munkát kapni viszont hosszú távon kiégéshez vezet.
Hogyan tarthatod karban a tudásodat?
Az oktatóanyagok és dokumentációk olvasása mellett az online tanfolyamok lehetnek a legjobb eszközei a tudásunk folyamatos fejlesztésének. A Progmatic által kínált kurzusok között például mindenki találhat az érdeklődésének, képzettségének, szakirányának megfelelőt.
Az elsajátított technológiákban rejlő lehetőségek még jobb megértéséhez és annak érdekében, hogy ezek mihamarabb be is épüljenek az eszközkészletünkbe, elengedhetetlen, hogy a gyakorlatban is használjuk ezeket. A saját projektek elindítása vagy a bekapcsolódás open-source projektekbe teret ad a gyakorláshoz és a kísérletezéshez.
A közösségi tanulás, például részvétel Meetupokon, hackathonokon, vagy az online fórumok követése a Stack Overflown vagy a Redditen segítenek a tűz közelében maradni. De a szakmai podcastok, hírportálok, YouTube-csatornák figyelése is elengedhetetlen ahhoz, hogy mindig értesüljünk a legfrissebb témákról, amik éppen megmozgatják a szakmát.
Milyen gyakran érdemes frissíteni tudásunk?
Ahhoz, hogy naprakész tudj maradni, a legjobb, ha beépíted a napi rutinodba a tudásod frissítését! Szánj napi 30 percet a szakmai cikkek átpörgetésére, tanulásra, gyakorlásra. Havonta egyszer ülj le, hogy áttekintsd a legfrissebb trendeket, jobban megismerd az új eszközöket, lehetőségeket. Éves szinten pedig olyan célokat érdemes meghatározni, mint például egy-egy új technika vagy nyelv elsajátítása, vagy egy nagyobb tréning elvégzése.
A kisebb, elérhető célok kitűzése segít a motiváció fenntartásában. A célorientált megközelítés, vagyis az, ha konkrét problémákra keresünk választ, abban lehet a hasznunkra, hogy mindig fókuszáltak maradjunk.
Milyen eszközök segíthetnek a tanulásban?
A programozói készségek frissen tartásában a tanfolyamok, képzések mellett a közösségek és a más szakemberek által tervezett eszközök is rendkívül hasznosak lehetnek.
A Pluralsight, az Udemy és a Coursera népszerű online tanulási platformok, amelyek célja, hogy segítsenek új készségek elsajátításában és a már meglévők fejlesztésében. Mindezt annak érdekében, hogy minden szakember naprakész maradhasson a saját területén. A GitHub és GitLab az open-source projektekhez lesznek hasznosak, a Hackler News vagy a dev.to hírlevelei pedig abban segítenek, hogy semmilyen újdonságról ne maradjunk le.
A trendek persze folyamatosan változnak. De számos egyéb mellett most sokak szerint az AI-integrációs lehetőségeket, a Cloud comptutingot, valamint az új frontend technológiákat (például React, Svelte) érdemes követni.
A programozói szakmában a folyamatos tanulás nemcsak egy szükséges feladat, hanem egy izgalmas kihívás is egyben! Teret enged az állandó fejlődésnek, újabb és újabb lehetőségeket ad a kezünkbe, így csupán csak rajtunk múlik, hogy mit hogyan használunk. A Progmatic oktatási programjai jó alapot nyújtanak a tanuláshoz, a kíváncsiságát és a kitartását azonban minden tanulónak magának kell hoznia.
Érdekel a képzés?
Jelentkezz képzésünkre
Olvasd el a képzés infókat
Még több kapcsolódó tartalom
Diákjainkkal a NIX Budapestnél jártunk
Milyen is egy fejlesztő munkanapja? Diákjainkkal a NIX Budapestnél jártunk, hogy kiderítsük. A NIX egy nemzetközi…