Manapság egyre többet hallani, hogy már az informatikusok sincsenek túl jó helyzetben, ha álláskeresésről van szó. Az általános recesszió sajnos minden vállalatot elér, ezért kevesebb pénz jut újabb projektekre, innovációra. Ez természetesen a dinamikusan fejlődő IT szektort is érinti. De miben és hogyan változott az IT iparág az elmúlt időszakban? Nézzük meg, hogy milyen trendek érvényesülnek az IT szegmensben és hogy változott-e az informatikus álláskeresők alkupozíciója!
Mai trendek az informatikus állások piacán
Egészen 2022-ig valóban sok és széles skálán mozgó lehetőséget tartogatott az álláspiac azok számára, akik az informatika különféle szakmai ágazataiban szerettek volna elhelyezkedni. Igen sokan vágtak bele új tanfolyamokba, képzésekbe, pont azon felbuzdulva, hogy rengeteg az álláslehetőség. Aki szakmaváltásban gondolkodott annak korábban jóval könnyebb volt egy-egy ilyen tanfolyamot követően elhelyezkedni és persze a vonzó bérek is komoly motivációt jelentettek.
Ma már ennél jóval árnyaltabb a helyzet. Ugyanis a 2022 óta tartó gazdasági recesszió az IT iparágat is elérte, ezért már jóval óvatosabb becslésekbe szabad csak bocsátkozni, ami az informatikus álláskeresők lehetőségeit illeti. Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az általános makrogazdasági helyzet, a nemzetközi piac alakulása, az IT szektort is érinti, így hatással van az álláspiacra is. Bizonyos pozíciók, szakmai szegmensek továbbra is népszerűek, egyes pozíciók, munkakörök viszont már kevésbé populárisak.
Azok, akik medior, vagy senior pozícióra pályáznak még mindig több lehetőség közül választhatnak. Viszont sajnos a junior programozókat kevésbé keresik, ugyanis sok helyen a seniorok plusz pénzért bevállalnak junior feladatokat is.
Egyfajta kiélezett helyzet figyelhető meg az álláspiacon, hacsak a Linkedint vesszük figyelmembe, látható, hogy korábban tízezres nagyságrendű volt a betöltetlen pozíciók száma, most ez csupán hetente 200, havonta kb 500 álláshirdetést jelent.
A hazai vállalatok egy része óvatos: behúzzák a féket és alig, vagy egyáltalán nem toboroznak. Egy részük viszont dinamikusan növekszik. Egyúttal nagyon kevés olyan cég van a piacon, aki stabilan, folyamatosan keres informatikusokat.
Menő szakmák és pozíciók
Mivel csökken az új projektek, beruházások mennyisége, ezért senior fejlesztőket és olyan low code, no code szakembereket keresnek, akik inkább konzulensek, business analystek, nem pedig szoftverfejlesztők. Fontos, hogy a jelölt képes legyen automatizációkat létrehozni. A copilot, ChatGPT használata szinte már alapelvárás, olyan alapkészségekhez hasonlítható, mint az Office, vagy a Google ismerete. Izgalmas lehetőségek vannak most még a digital transformation (ők általában egy cég digitális átalakulásáért felelősek) pozíciókban.
Legújabb szegmensek, értékes szakmák
AI technológiák
Az AI és generatív AI technológiák a legfontosabb, mondhatni a központi témák közé tartoznak, akkor is, ha informatikai pozíciókról, munkakörökről van szó. A vállalatok különböző iparágakban tervezik az AI megoldások alkalmazását a hatékonyság növelése és a költségek csökkentése érdekében. Ezért különösen értékesek lesznek majd az AI-architektúrával, valamint prompt engineering-gel foglalkozó IT szakemberek.
Felértékelődik a kiberbiztonság kérdése
Az AI előretörésével párhuzamosan a kiberbiztonság is egyre fontosabb kérdéssé válik. Az online csalások és az adathalászat automatizált formái, valamint a távmunka és felhőalapú technológiák terjedése miatt felértékelődik a kiberbiztonsági szakértők, mint például a kiberbiztonsági mérnökök és elemzők szerepe, így a munkájuk iránti kereslet is folyamatosan növekszik. A távmunka és a hibrid munkamodell terjedésével a kiberbiztonsági kockázatok is nőnek. A távmunkában dolgozók – a biztonsági előírásokra sokszor fittyet hányva – gyakran használnak személyes eszközöket vállalati adatok elérésére. Ez persze komoly biztonsági kockázatot, biztonsági réseket eredményezhet. Ennek következtében a vállalatoknak folyamatosan fejleszteniük kell adatvédelmi rendszereiket és szabályozásaikat, a prevencióra helyezve a legnagyobb hangsúlyt.
Fókuszban a fintech
A piaci előrejelzések szerint a fintech piac mérete tovább növekszik. Ebben a szektorban a data engineer, full stack (java) fejlesztők iránti kereslet növekedhet, illetve továbbra is magas maradhat. Tehát a fintech piac továbbra is virágzik, az ágazat folyamatosan fejlődik, számos izgalmas újítás várható a jövőben.
Juttatások, bérezés az informatikus álláskeresők piacán
Az IT állások piacán továbbra is jók a fizetések, gyakran a konkurenciától halásszák el a szakembereket, ami szintén hozzájárul a bérek emelkedéséhez. Továbbra is népszerűek a cafeteria és egyéb juttatások, különös tekintettel az egészségbiztosítási szolgáltatásokra. Tehát aki folyamatosan figyelemmel kíséri a piac alakulását, hajlandó újat tanulni, az biztosan talál olyan állást, amely izgalmas, kihívásokkal teli, ráadásul kiváló bérezéssel is jár.
Érdekel a képzés?
Jelentkezz képzésünkre
Olvasd el a képzés infókat
Még több kapcsolódó tartalom
Diákjainkkal a NIX Budapestnél jártunk
Milyen is egy fejlesztő munkanapja? Diákjainkkal a NIX Budapestnél jártunk, hogy kiderítsük. A NIX egy nemzetközi…