Hatékonyság programozóként: eszközök, amelyekkel időt és energiát spórolhatsz meg
Programozóként nem kis kihívás megtalálni az arany középutat a munka szervezése és a produktív munkavégzés között, de nem lehetetlen. A nehézség általában az, hogy ennek tudatos művelése gyakran annyi időt és figyelmet igényel, hogy egyszer csak azt vesszük észre, hogy a feladat- és időmenedzselés nagyobb energiát emészt fel, mint maga a munka. Ha azonban jól csináljuk, a hatékony csapatmunka záloga lehet, amivel nemcsak magunknak, de munkatársainknak is rengeteg időt takaríthatunk meg. Írásunkból megtudhatod, milyen eszközökkel menedzselheted a hatékonyságodat úgy, hogy az tényleg produktív legyen!
A jó projektmenedzsment a hatékonyság kulcsa
A hatékonyság szempontjából aranyat ér, hogyha a programozó is megfelelően menedzseli a saját feladatait, és a projektmenedzser is a csapat teendőit. Elengedhetetlenül fontos, hogy a programozó teendői szinkronban legyenek a csapat céljaival, hiszen az egymásra épülő feladatok gördülékeny elvégzése teszi lehetővé, hogy a csapat határidőre le tudja zárni a projektet.
Ennek érdekében ma már számos feladatkezelő projektmenedzsment szoftver áll a programozók, illetve a szoftverfejlesztő csapatok rendelkezésére. Az egyik legnépszerűbb ezek közül a Jira, amelyet a különféle projektmenedzsment keretrendszerek (például a SCRUM) szerint használhatnak a programozók. Ebben a projektmenedzser feladatokat tud létrehozni, melyeket hozzárendelhet a csapattagokhoz határidőkkel, ezeket pedig a sprint időtartamára ütemezheti. Így a Jira segítségével a munka szervezésének terhét a projektmenedzser leveszi a programozóról, tehát neki már csak a feladatok elvégzésére kell összpontosítania. Fontos: a munka folyamán felmerülő problémák, akadályok miatt jó eséllyel elő fog fordulni, hogy egyes feladatokat át kell ütemezni, ilyenkor ezt is jelezni kell a csapattagok felé.
Rendszerezd a saját teendőidet hatékonyan!
Előfordulhat azonban, hogy nem csupán a projekthez fűződő teendőink vannak. Emiatt hasznos lehet egyénileg is személyes teendőlistákat összeállítani, ahol rendszerezzük azokat a feladatokat, amelyeket az adott napon/héten/hónapban muszáj elvégeznünk. Mivel feladat és feladat között is van különbség, érdemes valamilyen módszer szerint rendszereznünk őket.
A priorizálást megkönnyíti, ha feladatainkat a sürgősség és a fontosság tengelye szerint osztályozzuk. Amelyek mindkét kategóriába beleesnek, azokat a feladatokat vegyük előre! Ezután sorrendben: 1. a sürgős, 2. a fontos, 3. végül a nem sürgős és nem fontos teendők érkeznek. Analóg módon papíron vagy whiteboardon is felvezethetjük teendőinket – a logolásra ilyenkor pofonegyszerű módszer, ha felírjuk, hogy az adott feladattal mikor kezdtünk el foglalkozni és mikor fejeztük azt be.
De léteznek teendőlistázó appok és alkalmazások is, ilyen például a Todoist, ahová feladatainkat felvihetjük és kipipálhatjuk, amint azokkal végeztünk. A logolásra számítógépen is van lehetőségünk, a Toggl ingyenes alkalmazással egy gombnyomással elkezdhetjük mérni, hogy mivel töltöttük az időnket.
Hatékonyság és kommunikáció
A mindennapi teendők hatékony elvégzésében elengedhetetlen a kommunikáció. Legkézenfekvőbb működőképes “analóg módszer”, ha egyszerűen odamegyünk a kollégánkhoz, hogy egyeztessünk a nap hátralévő feladatairól. Viszont a home office, valamint a távoli munkavégzés mellett ez nem kivitelezhető.
Az üzleti chatelésre fejlesztett program, a Slack ilyenkor jön képbe. Ez a telefonon is használható applikáció hatékony üzenetküldő program, amely segít leválasztani a magánéleti levelezésünket – Messenger, Viber stb. – a munkahelyi kommunikációról. Mivel számos szoftverrel, például a Google Drive-val is integrálható, így az újonnan megosztott fájlokról rögtön értesítést kaphatunk a Slacken keresztül. A Slack funkciói között hang-, illetve videóhívás is megtalálható, amit akár csoportosan is használhatunk.
Megtérül a befektetett energia
Programozóként a hatékony munkavégzés rendkívül összetett folyamat, hiszen nemcsak a mi tempónktól, hanem mások feladataitól is függ, hogy mivel tudunk foglalkozni. Amellett, hogy a Progmatic Academy képzésein is megszerezhető technikai tudással visszük a projekteket, a munkavégzésünk hatékonyságára is igényesnek kell lennünk. Szerencsére azonban számos eszköz segíti a programozók hatékony munkáját, legyen szó a projektmenedzsment szintjéről, az idő logolásáról, az egyéni teendőlistákról, illetve a csapattagok közötti kommunikációról. Ahogy minden új rendszer beépítése a mindennapi működési gyakorlatba, így ezeknek a felsorolt eszközöknek a bevezetése és használata is rengeteg önfegyelmet és odafigyelést igényel – hosszú távon azonban mi magunk, illetve a csapatunk is hatványozottan jól jár vele.
Érdekel a képzés?
Jelentkezz képzésünkre
Olvasd el a képzés infókat
Még több kapcsolódó tartalom
Játékos kódolás a legkisebbeknek
A mai kisgyerekek igazi digitális bennszülöttek: hamarabb tudták kezelni az okostelefont és a tabletet, mint hogy…
Milyen a jó munka?
Természetesen kinek-kinek más, de maguk a szempontok, amelyek alapján egy munkahelyet jónak vagy rossznak értékelünk,…
Karrierváltás munka mellett
Mesélj magadról pár szót… » Mivel foglalkoztál a mielőtt jelentkeztél a Progmatic programozó képzésére? Miért…
Built-in karriermenedzsment a Progmaticnál
Ha szétnézel a szakképzések palettáján, elsőre is szembeötlik, hogy ma már a karriermenedzsment önmagában is értékes…
Így legyél jó csapatjátékos!
Az álláshirdetések döntő többségében alapkívánalomként szerepel, hogy legyél jó csapatjátékos – ami akár odáig is…
Munka mellett lettem programozó
Mesélj magadról pár szót… » Mivel foglalkoztál a mielőtt jelentkeztél a Progmatic programozó képzésére? Miért…
Az ütős önéletrajz titka III.
Háromrészes cikksorozatunk előző fejezeteiben azt mutattuk meg, hogy milyen perspektívából építsd fel és milyen…
Az ütős önéletrajz titka II.
Háromrészes sorozatunk most következő részében ahhoz adunk gyakorlati tanácsokat, hogy mit és hogyan írj bele az…
Az ütős önéletrajz titka I.
Az ütős önéletrajz titka, hogy kapásból nagyot üt. Ez persze még nem maga a titok – ez az a vízió, aminek…
Ezért fontos tudnod a gamifikációról programozóként
A gamifikáció (játékszerűsítés) az elmúlt évek egyik leggyakrabban használt hívószavává vált a szoftverfejlesztés…