A tudása széles területre terjed ki, így segítségével akár egy kisebb csapat is nagyobb hatékonysággal működhet. Átlátja a munkafolyamatokat és érti mind a frontend, mint a backend igényeit, így rugalmasan igazítja a kihívásokhoz a projektet — csoda, hogy egyre több vállalat keres fullstack fejlesztőt?

Mi az, hogy fullstack fejlesztő?

A fejlesztői munkának természetesen nagyon sok területe és aspektusa van, de alapvetően a fejlesztők általában vagy frontend vagy backend területeken dolgoznak. A két terület különbségét nagyon egyszerűen  lehet megfogalmazni. A frontend fejlesztők az interaktív elemek programozásáért, a felhasználói felület (UI) kialakításáért felelnek, vagyis ők alkotják meg azt, amit a felhasználó majd látni fog.

A backend fejlesztő ezzel szemben „a műszerfal alatt” dolgozik, ő felelős az adatbázisok kezeléséért, a szerveroldali logikák fejlesztéséért.

A fullstack fejlesztő pedig a híd a két terület között, vagy inkább az ernyő, ami mindent összefog. A fullstack fejlesztő olyan szakember, aki egyszerre ért a frontend és a backend fejlesztéshez.  

A sokoldalúság miatt a fullstack fejlesztők rugalmasan tudnak csapatban dolgozni és átlátják a teljes fejlesztési folyamatot. Emiatt pedig észrevesznek és megoldanak olyan problémákat is, amelyeket a kizárólag frontend vagy backend tudással bíró fejlesztők nem vennének észre.

Hogyan válhatsz fullstack fejlesztővé?

Míg egy frontend vagy backend fejlesztő lehet, hogy egy bizonyos területre specializálódott, a fullstack fejlesztő tudása inkább széleskörű kell, hogy legyen. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy átlássa a csapat által elvégzett feladatok komplexitását, és értse a miérteket. Az olyan programozási nyelvek, mint a HTML, CSS, JavaScript, valamint backend nyelvek, mint a Python, PHP, Ruby vagy Java elsajátítása mellett ismernie kell a keretrendszereket (React, Angular, Vue.js és Node.js, Django, Laravel). Ezen kívül otthonosan kell mozognia a különböző adatbázisok (SQL, NoSQL, MongoDB) kezelésében is.

Ha az alapok már megvannak, akkor az olyan bootcampek, mint amilyeneket például a Progmatic is kínál, már segítenek abban, hogy gyorsan piacra kész tudást szerezhess fullstack fejlesztőként.

A képzés elvégzése után az első lépés a gyakorlat megszerzése lesz, amit kisebb projektek elvégzésével, a portfóliód építésével tudsz megtenni. De akár rögtön el is helyezkedhetsz egy junior pozícióban.

Karrierlehetőségek fullstack fejlesztőként

A speciális, széleskörű tudás és a fullstack fejlesztők iránti nagy kereslet lehetővé teszi a számodra, hogy a neked legjobban megfelelő területen és pozícióban helyezkedj el. Nagyvállalatoknál vagy startupoknál például elhelyezkedhetsz in-house fejlesztés pozícióban, ami stabil munkakörnyezetet és kiszámítható jövedelmet kínál. Ez a munkakör alkalmas lehet a számodra, ha szívesen dolgozol csapatban és szereted a hosszú távú projekteket.

Ha nagyobb szabadságot keresel, akkor válaszd a szabadúszó karriert, ami nagyobb teret ad a projektek megválogatásában. Akár pályakezdőként is izgalmas lehet elhelyezkedni egy startupnál, mert egy ilyen pozíció általában több felelősséggel, de cserébe gyors fejlődési lehetőséggel is jár.

Hosszabb távon a fullstack fejlesztői tapasztalat vezetői szerepekhez is eljuttathat. Megnyílnak előtted a technológiai vezetői vagy projektmenedzseri pozíciók. Sőt akár az oktatás területén is elhelyezkedhetsz, sőt az általad készített online tananyagok akár passzív bevételi forrást is jelenthetnek majd.

A fullstack fejlesztők természetesen, ha úgy döntenek, kizárólag frontend vagy backend fejlesztéssel is foglalkozhatnak. Hiszen mindkettőhöz értenek. De a speciális tudással a webfejlesztő, a tesztautomatizálási mérnök vagy az újabban egyre fontosabb kiberbiztonsági pálya is megnyílik előttük.

Mivel számolhatsz?

Egy fullstack fejlesztő fizetése nagyban függ a tudásától és a betöltött pozíciójától, valamint attól, hogy milyen vállalatnál dolgozik. Általánosságban viszont elmondható, hogy még a pályakezdő  bérek bruttója is megközelíti a félmillió forintot, a szakértői szerepben dolgozók bruttó keresete pedig a havi másfél milliót is elérheti.

A technológia fejlődésével egyre nő a kereslet a speciális tudású szakemberekre. Így lehetőség van akár remote pozíciók megpályázására is külföldi cégeknél, ami azt jelenti, hogy külföldi fizetésből is élhetsz akár Magyarországon is.

Ha úgy érzed, szívesen helyezkednél el a jövő szakmájában, jelentkezz a Progmatic képzésére, és tedd meg az első lépést egy izgalmas, stabil karrier felé!