Automata tesztelők nélkül a szoftverfejlesztés világa elképzelhetetlen, mégis kevés szó esik erről a területről. Sokan készülnek programozónak, hogy új applikációkat, weboldalakat vagy mesterséges intelligencia rendszereket fejleszthessenek. De vajon ki és mi garantálja, hogy ezek a rendszerek valóban megbízhatóan, gyorsan és hibamentesen működjenek? A tesztautomatizálás és az automata tesztelők. Ne gondoljuk, hogy ez csak egy technikai „támogató” szerep. A tesztautomatizálás területén dolgozó szakemberek, vagyis az automata tesztelők, rendkívül keresettek a munkaerőpiacon. A munkakör technológiailag izgalmas, folyamatos tanulási lehetőségeket kínál és a tesztelők olyan alapvető problémákat oldanak meg, amelyek a szoftverek minőségét közvetlenül befolyásolják. Nézzük miért fontos a tesztautomatizálás, ugyanakkor miért van szükség az emberi tesztelésre?
Miért fontos a tesztautomatizálás?
A modern szoftverek egyre bonyolultabbá egyre válnak. A manuális tesztelés sok esetben már nem garantálja a megfelelő minőséget. A tesztautomatizálás célja a manuális tesztelési folyamatok részbeni vagy teljes helyettesítése automatikusan futtatható teszt szkriptekkel és eszközökkel. Az automatizált tesztelés során speciális szoftvereket – például Selenium vagy JUnit – használnak, amelyek emberi beavatkozás nélkül hajtják végre a tesztelési forgatókönyveket, és ellenőrzik, hogy a szoftver megfelel-e az elvárt funkcionális és technikai követelményeknek.
De mégis miért van még szükség tesztelőkre?
Joggal merülhet fel a kérdés, hogy ha az automatizált teszt eszközök képesek végrehajtani a teljes ellenőrzési folyamatot, akkor miért van szükség emberi tesztelőkre? Bár az automatizálás jelentős terhet vesz le a szakemberek válláról, az emberi gondolkodás és hozzáértés továbbra is nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egy fejlesztés funkciói az elvárt módon működjenek. Az eszközök nem működnek „maguktól” – szükség van arra, hogy valaki stratégiailag megtervezze a tesztelési folyamatokat. Az automatizált eszközök csak azt képesek végrehajtani, amit a szkriptek előírnak. Így a váratlan problémák felismerése és a komplex hibák feltárása kritikus gondolkodást igényel. Ez pedig továbbra is az emberek feladata. Az automata tesztelő felelőssége a szkriptek létrehozása és karbantartása, valamint azok folyamatos alakítása a fejlődő rendszerekhez.
Nem minden tesztelési folyamat automatizálható. Vannak olyan feladatok, amelyekhez elengedhetetlen az emberi kreativitás vagy épp az intuíció. A felhasználói élmény (UX/UI) ellenőrzése során az automatizált eszközök nem tudják megállapítani, hogy egy alkalmazás könnyen használható-e, vagy milyen benyomást kelt a felhasználókban. Az ad hoc, spontán tesztelés is olyan terület, ahol a szakember váratlan hibákra bukkanhat, amelyek előre megírt forgatókönyvekkel nem fedezhetők fel. Emellett az úgynevezett „edge case”-ek, azaz különleges vagy extrém helyzetek azonosítása is az emberi gondolkodás rugalmasságát igényli, hiszen ezek gyakran túlmutatnak az automatizált eszközök képességein.
A hibák forrásának elemzése és a megoldási javaslatok kidolgozása pedig szintén humán beavatkozást igényel, hiszen az automatizált eszközök csak a problémák létezését képesek jelezni és riportolni.
Az automata tesztelő karrier még mindig vonzó
Az automata tesztelés iránti kereslet az utóbbi években rohamosan nőtt, hiszen a szoftverek egyre bonyolultabbá válnak. A piacon nagy szükség van olyan szakemberekre, akik garantálni tudják ezeknek a rendszereknek a működtetését. Ráadásul az automata tesztelés karrierváltók esetében is remek belépési pont lehet a technológiai szektorba. Sok automata tesztelő később fejlesztőként, projektmenedzserként vagy más technikai területen folytatja pályáját.
Nem kell programozónak lenni ahhoz, hogy profi tesztelő lehess!
A tesztelői szakmához nem szükséges mély programozói tudás, mégis fontos, hogy érdeklődj a technológia iránt, és szívesen tanulj új dolgokat. Bár az automata teszteléshez előny, ha ismered a Python, a Java vagy a JavaScript alapjait, nem kell profi fejlesztőnek lenned. Sokkal fontosabb a precizitás, a logikus gondolkodás és az, hogy lételemed legyen a hibák felkutatása és a problémák megoldása. A tesztelés során a részletekre való odafigyelés és a jól megtervezett folyamatok iránti elkötelezettség legalább annyira számít, mint a technikai háttérismeretek. Ha nyitott vagy az alapok elsajátítására, a tesztelői pálya remek lehetőséget kínál arra, hogy elindulj az IT világában!
A 4 legfontosabb készség egy automata tesztelő számára
Ahhoz, hogy valaki sikeres automata tesztelő legyen, a technikai tudás önmagában nem elég – néhány kulcsfontosságú „soft skill” is elengedhetetlen. Az első és talán legfontosabb a logikus gondolkodás, hiszen a hibák feltárása és a potenciális problémák előrelátása minden tesztelési folyamat alapja. A kommunikációs készség szintén nélkülözhetetlen, mivel folyamatosan együtt kell működnie a fejlesztőkkel és más csapatokkal, hogy pontosan megértsék az elvárásokat és hatékony visszajelzést adhassanak. Emellett a kitartás és a türelem is kulcsfontosságú, hiszen előfordulhat, hogy órákig kell kutatni egy-egy rejtett hiba forrását. Végül, de nem utolsósorban, a tanulási hajlandóság alapvető ebben a gyorsan változó technológiai környezetben ahhoz, hogy mindig naprakészek legyünk az új eszközökkel és módszerekkel kapcsolatban. Ezek a készségek nemcsak a napi munkában, hanem a hosszú távú karrierépítés során is biztos alapot nyújtanak.
Érdekel a képzés?
Jelentkezz képzésünkre
Olvasd el a képzés infókat
Még több kapcsolódó tartalom
Diákjainkkal a NIX Budapestnél jártunk
Milyen is egy fejlesztő munkanapja? Diákjainkkal a NIX Budapestnél jártunk, hogy kiderítsük. A NIX egy nemzetközi…