Természetesen kinek-kinek más, de maguk a szempontok, amelyek alapján egy munkahelyet jónak vagy rossznak értékelünk, nagyjából ugyanazok mindenki számára. Amiben különbözünk: a rájuk adott válaszaink és az ezekkel kapcsolatos preferenciáink.
A személyes értékrend
Hogy milyennek tartunk például egy munkát, az egy értékítélet, amit a személyes értékrendünk határoz meg, ez pedig természeténél fogva szubjektív. Elsősorban a beállítódásaink, érdeklődésünk, attitűdjeink és a személyiségjegyeink játszanak benne szerepet. Ebből az is következik, hogy bár minősíteni mindenki tudja a munkáját (tetszik, érdekes, stresszes, dögunalom stb.), ahhoz már nem árt némi önismeret, hogy az ítéletünket összefüggéseiben is lássuk és értelmezni tudjuk: azaz hogy miért is vélekedünk (érzünk) így.
Egy munka ugyanis nem önmagában jó vagy rossz – személy szerint nekem éppen az, míg másnak más. Ennek a különbségnek a tudatosítása azért rendkívül hasznos, mert csak ezen az alapon fogunk tudni jó döntéseket hozni, ha valamiért elégedetlenek vagyunk a munkánkkal. Ha ugyanis nem vagyok tisztában a saját értékelési szempontjaimmal (kvázi a szubjektív megélésem – „itt rossz nekem” – objektív tényezőivel), akkor elég nagy lutri, hogy következőre is egy „rossz” melóba csöppenjek.
Értékelési szempontok
Lássuk hát, jellemzően milyen szempontok játszanak szerepet a munkánkkal, munkahelyünkkel kapcsolatos értékelésünkben! (Apropó, azt is érdemes tudatosítanunk, hogy maga a végzendő munkánk vagy pedig a munkahelyünk az, ami döntően befolyásolja az értékítéletünket. Bár a kettő az aktuális szituációban összefügg, de valójában függetleníthető egymástól, és elégedetlenség esetén más-más lépés következik egyik vagy a másik esetben.)
Szakmaiság
Milyen szakmai szempontok lényegesek számunkra? Keressük-e munkánkban a folyamatos kihívást, fontos-e a szakmai fejlődési lehetőség, hogy legyenek képzési lehetőségek és új dolgokat sajátítsunk el? Vagy jobban szeretünk a komfortzónán belül maradni?
A feladatok jellege
Ez szorosan kapcsolódik az előző szemponthoz, de inkább arra irányul, hogy mennyire testhezálló számunkra a végzendő munka. Szívesen végezzük-e a munkánkat: érdekesnek, változatosnak találjuk, örömöt, elégedettségérzést okoz? Vagy más jellegű feladatokban éreznénk jól magunkat?
Személyes kibontakozási lehetőség
Ez is szorosan kapcsolódik az előzőekhez: mennyire van lehetőségünk rá, hogy a személyes és szakmai képességeinket kibontakoztassuk, hogy kreativitást és sikerélményeket éljünk meg motiváló feladatokkal?
Karrier
Van-e előrelépési lehetőség szakmai tekintetben, azaz hogy új területrészre lépjünk tovább? És szervezeti szinten: a ranglétrán?
Anyagiak
Elégedettek vagyunk-e a jövedelmünkkel, számíthatunk-e folyamatos emelésre? Tetszik-e a javadalmazási rendszer, vannak-e külön juttatások és egyéb anyagi motivátorok?
Vezetési stílus, főnök
Milyen a felső és a közvetlen vezetés, mi jellemzi az operatív vezetési stílust? Utasító, hierarchikus jellegű, vagy inkább felhatalmazó, közvetlen? Jól érezzük-e magunkat ebben?
Légkör, szervezeti kultúra
Milyen a munkahelyi légkör: jó-e a hangulat, szívesen járunk-e be dolgozni? Mennyire gördülékeny a munkakapcsolat, jól lehet-e dolgozni? Mennyi a belső konfliktus, feszültség, hogy jövünk ki a kollégákkal? Vannak-e csapatépítő események, munkahelyen kívüli kapcsolatok?
Munkaidő, időbeosztás
Fixen kötött vagy rugalmas a munkaidő? Mennyi a túlóra? Van-e lehetőség távmunkára? Ideális-e számunkra, vagy jobb lenne más rendszer szerint dolgozni?
Távolság a lakhelytől
Mennyi időt vesz el az beutazás a napunkból? Megfelel ez nekünk?
Vannak még további szempontok is, de döntően ezek, illetve ezek kombinációi a meghatározóak a legtöbb ember számára.
Személyes prioritások
Természetesen ezekre a kérdésekre egyazon munkahely ugyanazon munkakörét betöltő emberek is különböző válaszokat adnak. Az egyéni különbségek azonban nem csak abban nyilvánulnak meg, hogy jobban szeretjük-e az ismert feladatokat, mint az új kihívásokat, hanem abban is, hogy egyáltalán ez a szempont mennyire fontos számunkra.
Vannak olyan emberek, akiknek például annyira fontos a szakmai és/vagy személyes kiteljesedés, hogy ezt akár az anyagiak rovására is előnyben részesítik: a civil szektorban vagy az egészségügyben (és még sorolhatnánk) sok ember elhivatottságból dolgozik, mert azt csinálhatja, ami neki örömet okoz, és ezért vállalja a kedvezőtlen anyagi feltételeket is. Másnak az a fontos, hogy jól keressen, de hogy milyen munkával, az számára sokadrangú kérdés, míg megint másnál a kötetlen időbeosztással járó szabadság áll az élen.
Fontos tudnunk, hogy számunkra mik a prioritások, ezért a fenti kérdéseket megválaszolásuk után aszerint is érdemes rangsorolni, hogy számunkra mennyiben van az adott szempontnak jelentősége. Hisz ha számomra az elsők között van a szakmai kiteljesedés, akkor jó eséllyel a váltáson fogok gondolkodni még jó fizetés mellett is, ha hosszú ideje csak rutinfeladatokat kapok. Vagy lehet, hogy menet közben jövök rá, hogy egyáltalán nem testhezálló számomra a folytonos mozgásban levés üzletkötőként, ezért legjobb lesz egy olyan átképzésben gondolkodni, mint például a junior programozó, amihez nem kell jönni-menni.
Ha tartósan elégedetlenek vagyunk a munkánkat illetően, és ettől rosszul érezzük magunkat, vizsgáljuk meg először is az okát, vessük össze az igényeinkkel, és találjuk meg rá az adekvát megoldást. A környezetünk “jó tanácsai”-val kapcsolatban pedig ne tévesszük szem elől: az ő prioritásaik nem a mi prioritásaink!
Érdekel a képzés?
Jelentkezz képzésünkre
Olvasd el a képzés infókat
Még több kapcsolódó tartalom
Játékos kódolás a legkisebbeknek
A mai kisgyerekek igazi digitális bennszülöttek: hamarabb tudták kezelni az okostelefont és a tabletet, mint hogy…
Karrierváltás munka mellett
Mesélj magadról pár szót… » Mivel foglalkoztál a mielőtt jelentkeztél a Progmatic programozó képzésére? Miért…
Built-in karriermenedzsment a Progmaticnál
Ha szétnézel a szakképzések palettáján, elsőre is szembeötlik, hogy ma már a karriermenedzsment önmagában is értékes…
Így legyél jó csapatjátékos!
Az álláshirdetések döntő többségében alapkívánalomként szerepel, hogy legyél jó csapatjátékos – ami akár odáig is…
Munka mellett lettem programozó
Mesélj magadról pár szót… » Mivel foglalkoztál a mielőtt jelentkeztél a Progmatic programozó képzésére? Miért…
Az ütős önéletrajz titka III.
Háromrészes cikksorozatunk előző fejezeteiben azt mutattuk meg, hogy milyen perspektívából építsd fel és milyen…
Az ütős önéletrajz titka II.
Háromrészes sorozatunk most következő részében ahhoz adunk gyakorlati tanácsokat, hogy mit és hogyan írj bele az…
Hatékonyság
Hatékonyság programozóként: eszközök, amelyekkel időt és energiát spórolhatsz meg Programozóként nem kis kihívás…
Az ütős önéletrajz titka I.
Az ütős önéletrajz titka, hogy kapásból nagyot üt. Ez persze még nem maga a titok – ez az a vízió, aminek…
Ezért fontos tudnod a gamifikációról programozóként
A gamifikáció (játékszerűsítés) az elmúlt évek egyik leggyakrabban használt hívószavává vált a szoftverfejlesztés…