Felmondani nehéz, mert szinte mindenképpen konfliktussal jár. Ideális esetben a felek arra törekszenek, hogy ez a folyamat kulturáltan menjen végbe, de sajnos ez nem mindig sikerül. Főleg, ha maradt egy tüske valamelyik félben. Optimális helyzetben persze igyekszünk mindezt kulturáltan megoldani. Ehhez pedig jó, ha van néhány fontos szempont a tarsolyunkban, amelyek segítenek a felmondási folyamatban. Lássuk, hogyan mondjunk fel úgy, hogy az minél kevesebb kellemetlenséggel járjon!

Ha eljön a felmondás pillanata

Nos, mielőtt eljön ez a pillanat, azért a legtöbb esetben már egy ideje munkahelyváltáson gondolkodunk és valószínűleg aktívan keresgélünk is. Ez persze sok elégedetlenség forrása lehet, de az is előfordulhat, hogy nem érezzük magunkat a helyünkön szakmailag, vagy nem látunk a cégben perspektívát, szeretnénk többet keresni, esetleg szakmaváltáson gondolkodunk. Valamelyest ritkább eset, ha nincs más opciónk, de a kiégés, vagy feloldhatatlan munkahelyi konfliktus okozza a hirtelen felmondást.

Tény azonban, hogy van amikor eljön a pillanat, hogy úgy érezzük, nincs tovább, ideje otthagyni a munkahelyünket. A szerencsésebb eset az, ha önszántunkból távozunk, mert vár ránk egy ígéretesebb, új állás.

A felmondás alapvető technikai kérdései

A korrektség mindene esetben fontos! Amennyiben mi mondunk fel egy kollégának, akkor törekedjünk arra, hogy a lehető legkorábban közöljük az illetővel a döntést. Ezzel is lehetőséget adhatunk számára arra, hogy legyen ideje máshol állást találni. Ugyanez fordítva is igaz, ha mi mondunk fel, lehetőleg időben jelezzük (persze munkaszerződés függvénye is a felmondás szabályozása), hogy cégünknek legyen ideje új kollegát keresni, akit lehet, hogy be is kell tanítani.

Legyen bizalmas!

A felmondásra zárt ajtók mögött, bizalmasan kerüljön sor. A jelenlévőkről a céges szabályok, munkahelyi előírások rendelkeznek. Általában a HR, vagy még egy fő vesz részt ezen a megbeszélésen.

Ragaszkodjunk a formalitáshoz!

A munkahelyi felmondás lehetséges indokait és feltételeit mindig írásban rögzítsük. Ebben a munka törvénykönyve ad alapvető iránymutatást, valamint ezen kívül adott cégek belső szabályzatai (SZMSZ például) is segítenek a formális keretek betartásában.

Miután végleg eldöntöttük, hogy távozunk és lezajlott az ezzel kapcsolatos első megbeszélés, továbbra is jó, ha törekszünk a korrekt hozzáállásra. Legyünk tisztában a következő lépésekkel és beszéljük át alaposan az alternatívákat is. Leginkább a közös megegyezés az arany középút mindkét fél számára, ezért jó, ha ezt el tudjuk érni, még akkor is, ha munkavállalóként mi kezdeményeztük az elválást.

Egyéb fontos kérdések, körülmények

Előbb-utóbb a kollégáknak is meg kell tudniuk, hogy mi a helyzet. A legjobb, ha a vezetőnkkel egyeztetjük, hogy mikor látja jónak a nyilvános bejelentést, mert a folyosói pletykák sosem szülnek jó hangulatot. A vezető részéről alapvető, hogy minél hamarabb és tényszerűen, minden megjegyzés és érzelmi töltöttség nélkül közölje az érintett kollégákkal a változást, továbbá a helyettesítésről is gondoskodjon.

Mi történik a felmondás ideje alatt?

Ez szintén kétoldalú döntés kérdése: a felmondási idő alatt dolgozzon-e az illető még, illetve pontosan meddig. Érdemes itt is a fair play szabályait betartani. Tehát racionális határokon belül, jó, ha még igényt tartanak ránk, főleg, ha valakit be kell tanítani, szóval, ha tehetjük ehhez alkalmazkodjunk.

Ne visszakozzunk!

Előfordulhat az is, hogy elszántuk magunkat a felmondásra, ám a közlésünk után valami miatt mégis meggondoljuk magunkat. Simán lehet és egyre gyakoribb eset, hogy a főnökünk magasabb bért, átalakított, vagy rugalmasabb munkarendet, újabb szakmai kihívásokat ajánl fel, vagy helyez kilátásba. Szóval, ne essünk kétségbe, ez elég sokszor előfordul, mert a jó munkaerőt igyekeznek megtartani és valójában a felmondás szándéka ébreszti rá a munkáltatókat arra, hogy értékes kollégát veszíthetnek el. Egyébként ezért is jó, ha egy cégnél folyamatos visszajelzéseket kérnek. Mert ha időben és megfelelő gyakorisággal jelezzük az igényeinket a munkáltató felé, akkor valójában nem érheti derült égből villámcsapásként, ha távozunk.

Viszont, ha a karrierváltás a célod, akkor engedj az érzéseidnek, megérzéseidnek és vágj bele a szakmaváltásba, amely a kiégés egyik legjobb ellenszere!