Egyre nagyobb „divat”, de sokszor a kiégés ellenszere is a karrierváltás. Nehéz eldönteni és meglépni is, de számos előnnyel és új tapasztalattal gazdagodhatunk, ha rászánjuk magunkat arra, hogy valami teljesen újat tanuljunk. Így van ez az IT szakmák, a programozás esetében is, manapság egyre gyakrabban találkozhatunk az IT iparágban is friss szakmaváltókkal. Egyre gyakrabban hallani olyan középkorú munkavállalókról, akik korábbi hivatásukat feladva sikeresen kezdtek új szakmát az IT szektorban. Ráadásul egyre gyakrabban halljuk a „bootcamp” kifejezést, amely persze lehetne afféle programozó szleng, de valójában itt komoly képzésekről van szó, amelyekkel belépést nyerhetünk a programozás világába. Való igaz, hogy egyre nehezebb eligazodni az aktuális programozó képzések rengetegében. Most mégis kísérletet teszünk arra, hogy bemutassuk: miért jó, ha részt veszünk a bootcampek-en?

Bootcamp vs. egyetemi képzés

Az óriási és megállíthatatlan technológiai fejlődésnek köszönhetően a legkeresettebb szakemberek között is elsők általában az informatikusok és a programozók. Továbbra is jelen van a munkaerőhiány az IT-piacon annak ellenére, hogy aránylag magasak a kezdő fizetések, gyors előrelépési lehetőségekkel kecsegtet a szakma, illetve kipróbálhatjuk magunkat akár digitális nomádként is. A nemzetközi trendekkel összhangban, nálunk is megjelentek és igen hamar sok jelentkezőt is vonzottak az úgynevezett „kódoló, vagy programozó bootcampek”, amelyek jellemzően 5-8 hónapos, intenzív és gyakorlatorientált képzések, így magabiztos tudással látják el a korábban teljesen más szakmát űző, leendő informatikusokat.

Ezzel párhuzamosan sokszor merül fel több szakmával kapcsolatban is, hogy a 3-5 éves egyetemi képzés nem hatékony. A kritika az elavult ismereteknek szól és azt is szóvá teszik, hogy nem kap elég hangsúlyt a gyakorlati tudás. A munkavégzéshez szükséges úgynevezett soft skillek (a kommunikációs, a prezentációs és kapcsolatteremtő készségek) gyakorlati alkalmazása, vagy esetleges fejlesztése nem igazán jelenik meg a felsőoktatásban. Valószínű, hogy a frissen végzett mérnökök nagy része nem tanult meg tárgyalni, vagy akár ügyfél-, és üzleti elvárásokat értelmezni, majd ezeket implementálni a fejlesztés tervezési-, és kivitelezési folyamatába. Jó-jó, de mondhatnánk, hogy erre vannak a projektmenedzserek. Azonban, nem minden cég alkalmaz adott projektekre külön ügyfelekkel kommunikáló menedzsert, szóval előbb-utóbb a mérnökök, programozók is kénytelenek lesznek megtanulni a helyes ügyfélkommunikációt. A jó hír, hogy ez nem csak a szakmában, de a mindennapokban is nagy segítség lehet!

Visszatérve az egyetemi oktatásra: tény, hogy az informatika bizonyos szegmenseit tekintve szükség van a több éves felkészülés és a matematikai, algoritmuselméleteket alaposan ismerő tudásra, mint például az adattudomány esetében. Ugyanakkor általánosságban az is elmondható, hogy a szoftverfejlesztői munkák nagy részéhez másfajta kompetenciák szükségesek, amelyeket viszont az intenzív képzések hallgatóibootcampek alatt elsajátítanak.

A bootcampek előnyei

A bootcampeken tanuló és végzett diákok többnyire nagyon motiváltak, hogy munkát találjanak és az újonnan megszerzett szakmában dolgozhassanak. Ez érthető, hiszen többségük már rendelkezik munkatapasztalattal, sőt sok áldozatot hoztak ezért, hogy hosszú hónapok folyamatos tanulását követően új szakma kerüljön a birtokukba. A bootcampekben tanuló diákok jó része az egésznapos oktatás után sokszor a szabadidejét is gyakorlással tölti. De az is előfordul, hogy folytatja a tanulást, és magát tesztelve gyakorlati megoldásokon, vagy fejlesztési projekteken dolgozik. Ezek alapján biztosan szimpatikus lehet egy nagyvállalat számára egy ilyen lelkes munkaerő, még ha junior is.

A bootcamp jellegű képzések nagy előnye, hogy szinte kizárólag a gyakorlatot helyezik fókuszba. Ha valaki belevág egy ilyen tanfolyamba, akkor biztos, hogy nem kell hosszú elméleti előadásokat végighallgatnia. A számos gyakorlati szituáció valós helyzetekre épül és az ezekkel kapcsolatos problémák megoldására építve fejlődnek a diákok skilljei, képességei is. Így tulajdonképpen a saját bőrükön tapasztalják meg a fejlesztői lét kihívásait.

Válaszd a bootcampet ha…

A bootcampek összefoglalva: gyors, viszonylag rövid, tehát intenzív. Ráadásul ez a képzési forma gyakorlatilag a nulláról képez junior programozókat, fejlesztőket. Vagyis a tanfolyam után már el is tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon. Ezért nem árt alaposan átgondolni részvételünket, hiszen nem csak pénzt, de rengeteg időt és energiát igényel, ha belevágunk! Cserébe viszont új szakma lesz a kezünkben, amely rengeteg fejlődési irányt és lehetőséget tartogat.

A bootcampek mellett szól, hogy az intenzív képzés alatt igyekeznek a legtöbbet kihozni a résztvevőkből, azaz, ha megmérettetésre kerül sor, a lehető legjobb formájukat hozzák. Nagy eséllyel így az állásinterjún sem jönnek zavarba gyakorlati kérdésektől, vagy problémamegoldást igénylő feladatoktól.